Wycieczka szkoleniowa członków Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice
Wycieczka szkoleniowa członków Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice.
Od kilku lat członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice organizują raz w roku spotkanie integracyjne. Na ostatnim zebraniu członków tej organizacji, podjęto decyzję o wyjeździe integracyjnym, połączonym ze szkoleniem. 9 czerwca grupa dwudziestoosobowa uczestniczyła w dwóch działaniach przygotowanych przez członków zarządu, a mianowicie zwiedzanie Exploseum w Bydgoszczy i uczestnictwo w warsztatach kulinarnych.
Exploseum należy do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w którym mieści się Centrum techniki wojennej . Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, obecnie zaś jest jednym z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju. Członkowie naszej organizacji zwiedzając kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, mieli świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą poruszali się zwiedzający, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią. W pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych o łącznej powierzchni ponad 1800 m², znalazły swoje miejsce ekspozycje muzealne poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów.
Drugim etapem wyjazdu był udział w warsztatach kulinarnych połączonych ze zwiedzaniem winnicy, degustacją potraw i win przygotowanych przez właścicieli „Winnicy przy talerzyku” położonej w pradolinie Dolnej Wisły (Topolno), skąd roztacza się widok na piękne meandry rzeki. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać nie tylko walory smakowe przygotowanych potraw, zachwycać się walorami aromatyczno – smakowymi degustowanych win, zrobionych ze zbioru własnych winogron , ale także podziwiać piękno otaczającego to miejsce krajobrazu, który urzekał wszystkich uczestników wycieczki integracyjnej.
To wszystko razem połączone, dało nam obraz wspaniałego wyjazdu, który na długo pozostanie w naszej świadomości.
Marek Komuda
Violetta Rucińska
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt