Radośnie podziękowaliśmy za plony...
Święto Plonów tradycyjnie zainaugurowane zostało uroczystą mszą świętą, w której trakcie poświęcone zostały misternie wykonane dożynkowe wieńce i chleby. Bochny, na ręce wójta gminy Piotra Kowala oraz przewodniczącego Rady Gminy Roberta Kożuchowskiego złożyli starostowie dożynek, Anna Charchuła i Piotr Sikorski.
- Dożynki to święto głęboko zakorzenione w naszej tradycji – mówił włodarz. – Ten piękny staropolski obyczaj jest najlepszą okazją do wyrażenia wdzięczności za całoroczny trud rolnika i uzyskane przez niego plony. Z szacunkiem do tej ciężkiej pracy spoglądamy na chleby wypieczone z mąki z tegorocznych ziaren oraz pięknie wykonane wieńce. To dzięki waszemu oddaniu, na nasze stoły każdego dnia trafia polski chleb i owoce tej ziemi.
Chlebem tym, na znak miłości i życzliwości, samorządowcy z gminy Łysomice podzielili się z mieszkańcami i gośćmi. Chwilę tę umilał koncert Orkiestry Dętej z Chełmży.
- Jestem stąd. Wiem, jak dojrzewa zboże, jak rośnie zaczyn i pachnie chleb – mówił przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski. – Wieś to najlepszy uniwersytet życia. To ludzie uczą, że matkę ziemię trzeba kochać, a w niebo z wiarą spoglądać. Tu mieszkam, tymi drogami jeżdżę rowerem i widzę, jak rozwija się gmina.
W tym roku radość dożynkowego święta współbrzmiała z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Czerwono-białe symbole widać było nie tylko w pięknych wieńcach, lecz także na wystawnych kramach.
W części oficjalnej święta rolników nie zabrakło przekazania wyróżnień tym, którzy na roli przepracowali całe życie. W tym roku pamiątkowe dyplomy wręczono 37 parom.
- Uczymy się od państwa miłości do ziemi, cierpliwości, szacunku do pracy i radości życia – podkreślał wójt.
W trakcie ceremonii czas mieszkańcom umilała uzdolniona wokalistka – Zuzanna Kowalewska. W części artystycznej swój talent zaprezentowali najmłodsi mieszkańcy gminy – przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Jelonek”, Przedszkola „Pod Klonowym Listkiem” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Ostaszewa i Turzna, którzy przygotowali pokazy taneczne. O oprawę muzyczną zabawy zadbały także uczennice Szkoły Podstawowej w Świerczynkach i Łysomicach.
Dla tych, co lubią się bawić, samorząd przygotował wyjątkową grę – „Rajd po gminie Łysomice”.
- Jest to pierwsza edycja naszej lokalnej planszówki – podkreśla radna Emilia Zielińska. – W przyszłości chcemy ją rozbudować i ulepszyć.
Na czym gra polega? Plansza przedstawia mapę gminy Łysomice, na której znajdują się konkretne miejscowości. Gracze, rzucając kostką, poruszają się po polach i zbierają karty o różnej kolorystyce. Te zaś prezentują miejsca, organizacje i stowarzyszenia z terenu gminy oraz tutejsze imprezy.
- Jest to gra rodzinna, która zarówno młodemu, jak i dorosłemu, z pewnością przypadnie do gustu – dodaje Roman Wojda wiceprzewodniczący rady.
Nie tylko zabawą stały tegoroczne dożynki. Nie zabrakło w nich miejsca na rywalizację sportową przygotowaną LZS Mustang Ostaszewo. Punktualnie o godz. 16.00 na tafli jeziora Kamionkowskiego zmierzyło się 15 kajakarskich „dwójek”. Rywalizację wygrali Kamila Dunajska-Ordak i Wiktor Ordak reprezentujący sołectwa Łysomice. Laureaci II to Iwona Skrzypczak i Michał Żurawski z Kamionek Małych a III Anna Cieplak i Sebastian Szczerbicki reprezentanci Papowa Toruńskiego.
Niezwykłą sportową niespodzianką, którą samorząd gminy Łysomice przygotował dla mieszkańców, był pokaz śmigłowcowy, w wykonaniu mistrza świata juniorów Bartosza Kończalskiego, mieszkańca Papowa Toruńskiego Osieki, reprezentanta Śmigłowcowej Kadry Narodowej.
Na scenie wójt gminy wraz z przewodniczącym Rady Gminy wręczyli zarówno Bartkowi, jak i mistrzowi świata juniorów w kolarstwie Michałowi Gałce, upominki za promowanie gminy w kraju i na świecie.
Muzycznie publiczność rozgrzał występ zespół Czerwone Gitary. Największe hity grupy pod scenę przyciągnęły tysiące spragnionych zabawy mieszkańców.
Zwieńczeniem koncertu był występ zespołu Endorfina., a tuż po nim nastąpiło rozwiązanie pierwszego z konkursów – na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Twórcami tego najlepszego okazali się mieszkańcy gminy Lulkowo, którzy w nagrodę otrzymali symboliczną statuetkę.
W konkursie na najciekawsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich zwyciężyły „Alebabki” z Ostaszewa.
- Doceniając prace i zaangażowanie w przygotowanie stoisk na ręce laureatów przekazaliśmy upominki oraz bilety do teatru na spektakl „Szalone Nożyczki”.
– dodaje wójt Piotr Kowal.
Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs na najsmaczniejszą nalewkę. Tą najlepszą przyrządziła Teresa Karpińska z Kamionek Małych.
Już po raz 4. zorganizowano plebiscyt na dożynkowy „witacz”. Efekty pracy mieszkańców podziwiać mogliśmy w sołectwach gminy. Decyzją jury ten najładniejszy był autorstwa mieszkańców Papowa Toruńskiego Osiek. Wyróżnienia specjalne odebrało Turzno za witacz niepodległościowy oraz Zakrzewko za pierwszy w Polsce witacz kolejowy. Pozostałe sołectwa otrzymały po 15 tys. zł na doposażenie placów zabaw funkcjonujących na ich terenie.
Podczas gdy konkursowe emocje jeszcze nie opadły, organizatorzy dożynek nad jeziorem Kamionkowskim na scenę zaprosili zespół Weekend.
Zwieńczeniem Święta Plonów był widowiskowy pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna z zespołem Seksbomba do późnych godzin nocnych.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt