XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej w powiecie toruńskim
XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej w powiecie toruńskim
Tradycyjnie jesienią odbywa się we wszystkich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego Olimpiada Wiedzy Rolniczej. Tegoroczna już XXVI Olimpiada w powiecie toruńskim miała miejsce w gmina Łubianka, a dokładniej w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Organizatorem eliminacji powiatowych olimpiady był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży.
Z naborem osób chętnych do współzawodnictwa nie było większego problemu. Do olimpiady przystąpiło 29 uczestników, prawie z wszystkich gmin naszego powiatu. Byli nimi młodzi rolnicy samodzielnie gospodarujący lub prowadzący gospodarstwa wraz z rodzicami. Olimpiada była świetnym sprawdzianem wiedzy oraz inspiracją do ciągłego jej zgłębiania.
Uczestnicy olimpiady zmierzyli się z testem liczący 40 pytań, który musieli rozwiązać w przeciągu 60 minut. Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, ekonomiki, ekologii, organizacji produkcji oraz wspólnej polityki rolnej. Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwała Komisja Konkursowa powołana z grona zaproszonych gości.
Rozstrzygnięcie konkursu nie było proste, trzeba było przeprowadzić dogrywkę ustną o drugie i trzecie miejsce, gdyż czworo zawodników uzyskało taką samą ilość punktów. Tegorocznym laureatem został Krzysztof Ziółkowski z Bogusławek gm. Chełmża,zdobywając 28 punktów zajmując I Miejsce. Na II miejscu znalazł się Paweł Metera z Tylic gm. Łysomice, a na III miejscu Leszek Świtalski z Rogówka gm. Lubicz. Wszyscy wieloletni uczestnicy olimpiad. Pozostali uczestnicy olimpiady, również z gminy Łysomice wykazali się dobrą znajomością zagadnień rolniczych. Gminę reprezentowało czworo rolników: Arkadiusz Kalbarczyk z Gostkowa, Paweł Meteraz Tylic, Damian Mucha z Wytrębowic oraz Błażej Wojdak z Gostkowa.
Organizatorzy zadbali o ciekawe i okazałe nagrody, ufundowane głównie przez samorządy gminne i starostwo powiatowe. Jak zwykle nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie. Finalista ponadto otrzymał okolicznościową statuetkę zakupioną przez gospodarza imprezy. Cała uroczystość miała podniosły wymiar, gdyż odbywała się w murach starego krzyżackiego zamku. Uczestnicy i zaproszeni goście mieli okazję poznać dzieje historyczne obiektu oraz obejrzeć sale, komnaty i kaplicę zamkową.
Rolnicy wysłuchali także prelekcji dyrektora KP ODR O/Przysiek Marka Nowackiego nt. „SIR”- czyli sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także krótkiej prezentacji przygotowanej przez pracownika banku Credit Agricole.
Na zakończenie wszyscy zasiedli do uroczystego obiadu w zamkowej komnacie i posileni po wyczerpującym i pełnym atrakcji dniu mogli wrócić do swoich domów.
Takie eliminacje, to doskonała okazja do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności, a także możliwość zdrowej rywalizacji i wymiany doświadczeń. Wiedza zawsze była podstawą do dokonywania dobrych decyzji i umiejętnych wyborów, a szczególnie teraz w okresie trudnej gospodarki rynkowej. W ostatnich latach rolnicy rozwinęli skrzydła, polska wieś zmieniła zarówno swój wizerunek jak i znaczenie. To właśnie młodzi wykształceni ludzie w dużym stopniu przyczynili się do jej rozwoju, poprzez unowocześnianie swoich rodzinnych gospodarstw rolnych.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję Gospodarzom Gminy, sponsorom nagród oraz wszystkim osobom za pomoc w przygotowaniu XXVI Powiatowej Olimpiady Wiedzy Rolniczej.
Danuta Wilińska
Kierownik PZDR w Toruniu z/s w Chełmży
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt