Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Gminie Łysomice.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego utworzonych zostało 17 podstref Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które łącznie obejmują 880 ha. W powiecie toruńskim objętych granicami PSSE jest 181,5 ha, z czego 179 ha znajduje się w Podstrefie Łysomice. Na terenach PSSE w województwie kujawsko-pomorskim działa 48 inwestorów, z czego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Łysomice otrzymało 17 przedsiębiorców, a ponadto 3 firmy działają bez zezwolenia strefowego, tzn. nie korzystają z pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne.
Podstrefa powstała w 2006 roku i w całości dedykowana była pod zamkniętą inwestycję japońską. Ze względu na kryzys finansowy i produkcyjny na rynku światowym w 2008/2009 roku, większa część przedsiębiorstw zadecydowała o zamknięciu działalności produkcyjnej w Polsce. Ich zakłady z halami produkcyjnymi trafiły na rynek wtórny, co umożliwiło zainwestowanie wielu rodzimym firmom, także toruńskim. W Podstrefie nie ma wiodącej branży, przedsiębiorstwa reprezentują różne branże, od produkcji sprzętu elektronicznego (UMC Poland sp. z o.o., Poland Tokai Okaya Manufacturing sp. z o.o.), przez produkcję urządzeń pomiarowych (Apator S.A.), wyroby metalowe w tym znaki drogowe (Tioman sp. z o.o. sp.k.), zabudowy aut specjalistycznych(B.A.U.S. AT sp. z o.o. ), wyroby z gumy i tworzyw sztucznych (Boryszew Tensho Poland sp. z o.o.), akcesoria meblowe (Katarzynki Akcesoria Meblowe sp. z o.o.), usługi logistyczne po produkcję artykułów spożywczych (Vital sp. z o.o.). Podmiotami świadczącymi usługi logistyczne są dwie firmy YUSEN Logistics Polska sp. z o.o. oraz Nissin Logistics Poland sp. z o.o. Całkowita powierzchnia magazynów usługowo-logistycznych wynosi ok. 65 tys. m² i na ten moment wszystkie powierzchnie są użytkowane z umowami z długim terminem najmu. Aktualnie w Podstrefie Łysomice zatrudnionych jest ok. 3 tys. pracowników.
W celu realizacji zadań dotyczących obsługi projektów inwestycyjnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego utworzone zostało dedykowane Biuro Strefy w Toruniu, które działa od 2006 r.
Aby rozpocząć działalność w strefie, przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Pomorskiej SSE musi spełnić wymagania zawarte w Rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych.
Procedowana ustawa, która jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zastąpi dotychczasowy system funkcjonujący w 14 specjalnych strefach ekonomicznych, rozciągając preferencje na całą Polskę, a ponadto zostanie wprowadzony nowy mechanizm udzielania wsparcia przedsiębiorcom. Proponowane rozwiązanie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski przez stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi małych i średnich polskich przedsiębiorstw oraz lokowaniu w naszym kraju ambitnych przedsięwzięć gospodarczych. W ustawie zakłada się wzmocnienie roli spółek zarządzających w systemie obsługi inwestora. Spółki, które do tej pory zarządzały specjalnymi strefami ekonomicznymi staną się głównym punktem kontaktu w regionie (w ramach systemu obsługi przedsiębiorcy) oraz regionalnym punktem kontaktu, jeśli chodzi o pomoc publiczną w obszarze zwolnień podatkowych i dotacji rządowej.
Podstrefa Łysomice - inwestorzy
Katarzynki Akcesoria Meblowe sp. z o.o. - producent akcesoriów meblowych. Firma produkuje nie tylko detale plastikowe, ale także szeroki zakres asortymentu z metalu
i aluminium.
BAUS AT sp. z o.o. – producent pojazdów specjalistycznych.
Vital sp. z o.o. – producent wyrobów półcukierniczych i galanterii piekarniczej (wyroby
o przedłużonej przydatności do spożycia).
PKP CARGO S.A. – transport.
Orion Electric Poland sp. z o.o. – produkcja tv.
Kreis Pack sp. z o.o. – producent foremek aluminiowych, kubków, opakowań i pojemników tworzonych metodą termoformowania oraz wtrysku. Są to przede wszystkim opakowania
do żywności, jednak w praktyce ich zastosowanie jest niemal nieograniczone.
For Nature Solutions sp. z o.o. – produkcja peletu.
Nissin Logistics Poland sp. z o.o. – transport/ magazynowanie.
Mueller Fabryka Świec S.A. – produkcja świeczek.
UMC Poland sp. z o.o. – produkcja TV.
Apator S.A. - producent aparatury łączeniowej oraz pomiarowej. W oparciu o wieloletnie doświadczenia firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych (przedpłatowe i kredytowe liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze, wodomierze, czujniki temperatury).
YUSEN Logistics (Polska) sp. z o.o. – transport/ magazynowanie.
Tioman sp. z o.o. sp.k. – produkcja znaków drogowych (znaki i tablice drogowe, znaki aktywne i podświetlane LED, konstrukcje wsporcze, artykuły bezpieczeństwa drogowego, bariery drogowe, systemy informacji miejskiej), meble miejskie (przystanki, ławki, stojaki rowerowe, wiaty rowerowe).
Boryszew Tensho Poland Sp. z o.o. - firma zajmująca się formowaniem wtryskiem elementów z tworzyw sztucznych. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wyrobów
z tworzyw sztucznych. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiada również profesjonalnie nadzorowany system jakości, a także wyjątkowy park maszynowy składający się między innymi z 22 wtryskarek, ekologicznych linii malarskich na farby wodorozcieńczalne oraz szerokiego zakresu urządzeń montażowych.
Poland Tokai Okaya Manufacturing sp. z o.o. – firma działa w branży elektromaszynowej, dostarczając na rynek wysokiej klasy metalowe elementy tłoczone – podzespoły dla branży samochodowej, branży AGD i energetyki odnawialnej oraz komponentów do produkcji paneli i telewizorów ciekłokrystalicznych LC.
Sohbi Craft Poland sp. z o.o. – produkcja i montaż komponentów dla gigantów rynku urządzeń elektronicznych oraz branży motoryzacyjnej, pozwala dostarczać produkty
na najwyższym poziomie jakościowym.
Informacje dodatkowe:
Całkowita powierzchnia Crystal Parku – ok. 180 ha.
Teren w pełni uzbrojony w infrastrukturę techniczną (wod-kan, gaz, sieć deszczowa, teletechniczna, drogi wew., GPZ).
Wolne nieruchomości niezabudowane do sprzedaży – ok. 45 ha (największy obszar – 30 ha).
Całkowita wielkość zatrudnienia na dzień 30.06.2017 r. – ok. 2700 pracowników.
Tworzenie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce reguluje ustawa z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 1994 r. Nr 123, poz. 600), znowelizowana ustawą z dnia 16 listopada 2000 roku oraz ustawą z dnia 02 października 2003 roku o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1840).
Główną ideą tworzenia specjalnych stref ekonomicznych (SSE) było dążenie do złagodzenia strukturalnego bezrobocia w wybranych regionach kraju, poprzez skierowanie tam nowych inwestycji, dzięki zastosowaniu pakietu zachęt finansowych.
W chwili obecnej na terenie Polski funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Największa z nich to Katowicka SSE w której zainwestowano już ponad 7 mld. zł. Do jednej z nich należy Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), która ma swoją siedzibę w Sopocie.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała 11 lipca 2001 roku, w wyniku połączenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Żarnowiec” i Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Tczew” i będzie działać do 30 listopada 2017 roku. Obejmuje 13 terenów inwestycyjnych na obszarze 677 ha. Teren gminy Łysomice wyznaczony dla PSSE jest najmłodszym „dzieckiem” tej strefy.
Za początek przygotowania terenów gminy Łysomice pod inwestycje dla PSSE, uważa się rok 2003, kiedy to Wójt Gminy zaproponował opracowanie Strategii Rozwoju Gospodarczego Gminy Łysomice. W 2004 r. Strategia Rozwoju Gospodarczego uwzględniała dwubiegunowe kierunki rozwoju, a mianowicie węzeł autostradowy w Turznie oraz utworzenie Strefy Rozwoju Gospodarczego w Ostaszewie. Rok 2005 był przełomowy w sprawie utworzenia PSSE. Najpierw Agencja Nieruchomości Rolnych przeznaczyła 40 ha gruntów na Strefę Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowy. Informacja o utworzeniu „Parku Przemysłowego” w Ostaszewie ukazała się w lokalnej prasie oraz na stronie internetowej gminy Łysomice. Jednocześnie oferta inwestycyjna została zgłoszona do konkursu „Grunt na medal” organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Pod koniec 2005 r. Gmina Łysomice została uhonorowana okolicznościowym medalem oraz certyfikatem „Grunt Na medal” za park przemysłowy w Ostaszewie. Teren ten został włączony do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wynikiem włączenia terenu w Ostaszewie do PSSE było zgłoszenie firm japońskich celem inwestowania na obszarze tej strefy.
W maju 2006 roku ruszyła budowa dwóch japońskich firm elektronicznych Sharp i Orion. W lipcu teren budowy wizytował sam premier Kazimierz Marcinkiewicz, a w grudniu rozpoczęła się już produkcja elementów elektronicznych.
Dzięki utworzeniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie, rozwija się nie tylko gmina Łysomice, ale także całe województwo kujawsko –pomorskie oraz w/w PSSE, gdzie w tej chwili budowane są następne firmy japońskie: „Sumika Electronic Materiale Poland”, „Poland Tokai Okaya”, „Kimoto Poland”, „Sohbi”, „Tensho”, itd. Inwestycje japońskie mają ogromny wpływ nie tylko na zmniejszenie bezrobocia, ale również przyniosły korzyści regionalnym przedsiębiorcom. W powstawaniu zakładów uczestniczyli i dalej uczestniczą toruńskie firmy budowlane. Zakrojona na szeroką skalę produkcja, to również szansa dla poddostawców i kooperantów. Inwestycje te mają ogromny wpływ również na rozwój dróg w województwie, hoteli, restauracji, handlu i transportu. Dla regionu oznacza to także przyspieszenie prac nad budową autostrady A1, która będzie przebiegać przez gminę Łysomice.
Ponadto japońskie koncerny spowodowały wzrost poziomu niektórych sfer życia społeczno ekonomicznego i kulturalnego. Zatrudnienie tak ogromnej rzeszy pracowników ( planuje się zatrudnić około 10 tys. osób) wpłynie korzystnie na poprawienie ich sytuacji materialnej.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w gminie Łysomice, już przyniosła ogromne korzyści całej naszej regionalnej gospodarce. Utworzenie jej jest ogromnym sukcesem wszystkich władz, którzy przyczynili się do „narodzin najmłodszego dziecka tej strefy”.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt