Przyjedź
Szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe
Przez Gminę Łysomice przebiega kilka szlaków turystycznych. Pierwszy z nich ( zielony) o długości 38 km rozpoczyna się w Toruniu przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej z ul. Bażyńskich i prowadzi przez rezerwat przyrody „ Las Piwnicki”, Świerczynki, Leszcz i Zamek Bierzgłowski, by wrócić do Torunia przez Olek i Barbarkę. Nieco dłuższy ( 40 km)jest szlak rozpoczynający się w Chełmży i prowadzący przez Kamionki Małe ( przy jeziorze) aż do Ciechocina.
Jeśli chodzi o szlaki rowerowe to pierwszy ( żółty) rozpoczyna się przy Forcie IV w Toruniu i prowadzi do Młyńca. Poruszając się tym szlakiem mijamy gotycki kościół pochodzący z XIV w. w Papowie Toruńskim , zabytkowy dwór w Lipniczkach, pochodzący z XIII w. kościół w Gostkowie., zespół pałacowo- parkowy w Turznie, gdzie mieści się hotel Pałac Romantyczny oraz Jezioro Kamionkowskie. Szlak ten liczy 35 km długości. Kolejny szlak rowerowy, znacznie dłuższy od poprzedniego ( 80 km) rozpoczyna się w Toruniu i biegnie do Grudziądza przecinając naszą gminę w Różankowie, Piwnicach, Lulkowie, Wytrębowicach
i Ostaszewie.
Gmina Łysomice promuje zdrowy i aktywny tryb życia, dlatego partycypuje w kosztach budowy dróg rowerowych. Przez nasze tereny przebiegają ścieżki rowerowe, z których chętnie korzystają zarówno mieszkańcy gminy jak również miłośnicy dwóch kółek z całego powiatu. Pierwsza z nich prowadzi z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem na Kamionki Małe. W naszej gminie przechodzi przez Łysomice, Zakrzewko, Tylice i Kamionki Małe oraz Kamionki Duże. Druga ścieżka rowerowa prowadzi z Torunia do Unisławia. Jej fragment przebiega przez Olek, Różankowo i Świerczynki.
Regionalna Izba Historii i Tradycji
Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Muzeum działa nieprzerwanie od 2012 roku, Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice. W Izbie znajdziemy ponad 3 tys. eksponatów, będących własnością pana Adama Kozłowskiego- Kustosza Izby. Wśród nich znajduje się m.in. stuletnia wafelnica (wciąż działa!), oryginalna kuźnia z miechem, podkowami i kowalskimi narzędziami czy kołowrotki. Zwiedzając Izbę, mieszczącą się przy ul. Wiśniowej w Łysomicach możemy zobaczyć również oryginalny Punkt Kasowy Banku Ludowego, ekspozycję dokumentów powstania spółdzielczości bankowej na terenie ziemi chełmińskiej oraz eksponatów ze szkół podstawowych regionu z okresu międzywojennego, m.in. rekonstrukcję izby lekcyjnej.
Więcej informacji, wraz z godzinami otwarcia znajdziecie Państwo na stronie http://www.wystawalysomice.pl/.
Ścieżka dydaktyczna w Turznie
To nowatorski projekt w naszej gminie, który polegał na stworzeniu ścieżki dydaktycznej na terenie sąsiadującym z terenem Zespołu Szkół nr 2 w Turznie wraz z uporządkowaniem drzewostanu oraz wyposażeniem w elementy małej architektury. Powstała ścieżka żwirowa z betonowymi obrzeżami o długości 570 m. Wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informacyjne na temat starych drzew znajdujących się na tym terenie (głównie dębów), drewniane ławki, kosze na śmieci. Zawieszono budki lęgowe i karmniki dla ptaków, postawiono paśnik dla zwierząt. Powstała też ścieżka sensoryczna z elementami różnej nawierzchni, wiata z ławo-stołami oraz scena z drewna i miejsce na ognisko. Ustawiono w miejscach atrakcyjnych widokowo 2 drewniane ramy do prowadzenia zajęć plastycznych. Mogą odbywać się tu szkolne zajęcia terenowe z zakresu przyrody, biologii, geografii, fizyki oraz kół zainteresowań. Zajęcia te, poprzez aspekt praktyczny: przeprowadzanie doświadczeń, realizację wybranych projektów uczniowskich, zajęcia przy stanowiskach meteorologicznych itp. przyczynią się do podniesienia poziomu edukacji w zakresie szeroko rozumianych nauk przyrodniczych. Teren jest również otwarty dla wszystkich mieszkańców gminy chcących skorzystać z walorów przyrodniczych terenu. Projekt rozpoczęto w roku 2012. Do użytku oddano w maju 2013 roku.
Jezioro Kamionkowskie
Jezioro to położone jest na terenie naszej gminy i przynależy do sołectwa Kamionki Małe. Powierzchnia jeziora to 71,4 ha, maksymalna głębokość 15,0 m. Jest to doskonałe miejsce do rekreacji dla całych rodzin. Przyjeżdżają tu nie tylko rodziny z terenu naszej gminy ale z całego powiatu toruńskiego. Dzięki rozwiniętej bazie gastronomicznej i noclegowej jest to idealne miejsce na kilkudniowy pobyt nad tym urokliwym jeziorem.
Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach
Na terenie naszej gminy, w rezerwacie Las Piwnicki znajduje się Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany- 90 cm zwierciadlany teleskop Schmidta- Cassedraina oraz historyczny astrograf Drapera. W Katedrze radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i w naszej części Europy- radioteleskop 32 m, o który Centrum Astronomii wzbogaciło się w 1994 roku. Centrum Astronomiii jest wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscem, do którego zwiedzenia zachęcamy nie tylko miłośników gwiazd, ale wszystkich, którzy nigdy nie mieli możliwości być w podobnym miejscu.
Rezerwat Las Piwnicki
W Piwnicach również, może przy okazji wizyty w Centrum Astronomii, warto odwiedzić Rezerwat Przyrody „Las Piwnicki”. Las Piwnicki należy do najstarszych rezerwatów przyrody na ziemi chełmińskiej. Jego ochronę zainicjował w 1924 r. prof. Adam Wodziczko. W wyniku jego interwencji, Wojewoda Pomorski wydał w tym samym roku zakaz prowadzenia prac zrębowych w Lesie Piwnickim.
Rezerwat przyrody Las Piwnicki został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa
i Przemysłu Drzewnego z dnia 25 sierpnia 1956 roku. Pierwotnie powierzchnia rezerwatu wynosiła 25,83 ha. W roku 1981 została powiększona do 37,20 ha. Rezerwat obejmuje oddziały 55, 56 i częściowo 75, położone w leśnictwie Olek w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Większość drzewostanów w Lesie Piwnickim posiada strukturę piętrową. Górne piętro tworzy sosna w wieku od 150 do 200 lat i dąb 250-300 letni. W piętrze dolnym występuje dąb i grab. Od kilkunastu lat występuje intensywne wydzielanie się starodrzewu sosnowego. Do częściej spotykanych gatunków runa leśnego należą gatunki charakterystyczne dla grądów, borów i olszyn: konwalia majowa i konwalijka dwulistna, czyściec leśny, gwiazdnica wielkokwiatowa, gajowiec żółty, kokorycz wątła, orlica pospolita, śmiałek pogięty, borówka czarna, skrzyp leśny, siódmaczek leśny, przytulia wonna, przylaszczka pospolita, złoć mała
i żółta, zawilec gajowy i niecierpek pospolity.
Fauna rezerwatu reprezentowana jest przez wszystkie gatunki płazów, gadów, ptaków
i drobnych ssaków charakterystycznych dla obszaru niżowego. Badania wykazały, ze pierwotnych zespołem leśnym na terenie rezerwatu był grąd w różnych wariantach ekologicznych. Wprowadzenie sosny spowodowało częściową degradację siedliska grądowego. Obecnie zachodzi regeneracja fitocenozy grądu z właściwym dla tego siedliska drzewostanem grabowo-dębowym. Zadaniem nauki jest obserwacja tego procesu oraz dokumentacja możliwości ubogiego siedliska i jego potencjału ekologicznego.
Gospodarstwa agroturystyczne
Na terenie Gminy Łysomice funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne, które dają możliwość przyjemnego, weekendowego odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Pierwszym z nich jest Gospodarstwo Państwa Dzikowskich z Gostkowa. Jest to miejsce przede wszystkim dla miłośników koni i zwierząt, oraz dla osób, które chciałyby zorganizować imprezę okolicznościową. Właściciele mają w swojej ofercie organizację imprez firmowych, kulig, zwiedzanie zagród z różnymi gatunkami zwierząt, a nawet…hotel dla koni. Więcej informacji na stronie: http://bryczka-dzikowski.pl/ . Drugie gospodarstwo znajduje się w Lulkowie. Jego właścicielami są państwo Lachiewicz. Agroturystyka Lulkowo wkomponowana malowniczo pomiędzy stawami, a leśnym rezerwatem przyrody.
Stworzony jest tu bardzo dobry klimat do wypoczynku. Z dala od zgiełku i hałasów.
Takie położenie stwarza w komfortowo wyposażonych pokojach z łazienkami i aneksem kuchennym bardzo dobre warunki do wypoczynku relaksującego (piramida, sauna, zarybiony staw) oraz do wypoczynku czynnego, jak wycieczki rowerowe, gra na korcie tenisowym, w piłkę siatkową lub badmintona. Dodatkowe informacje na stronie http://www.agroturystykalulkowo.pl/.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt