Dożynki Gminne 2019 - fotorelacja...
DOŻYNKI W GMINIE ŁYSOMICE-KAMIONKI MAŁE 08.09.2019
Święto plonów w naszej gminie tradycyjnie rozpoczęło się od polowej mszy świętej i poświęcenia dożynkowego chleba. Wydarzenie poprowadzili Robert Kożuchowski- przewodniczący Rady Gminy Łysomice, Emilia Zielińska oraz Roman Wojda-Radni Gminy Łysomice
- Świętujemy dziś zakończenie żniw – mówił Wójt gminy Łysomice Piotr Kowal– Ten piękny staropolski obyczaj to część naszej kultury i narodowej tożsamości. To najlepsza okazja do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Z wdzięcznością oraz szacunkiem dla ich pracy spoglądamy na dożynkowe chleby powstałe z ziarna wzrastającego i dojrzewającego na naszych polach oraz na wieńce, przyniesione przez delegacje sołectw.
Tradycją święta plonów w gminie Łysomice są także dożynkowe konkursy. W tym roku wybrano laureatów w pięciu plebiscytach: na najlepsze stoisko, strój, chleb, najsmaczniejszą nalewkę i najpiękniejszy wieniec, oraz najlepszy witacz.
- Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy bardzo się zaangażowały w tworzenie swoich stoisk. Były naprawdę przepiękne, kolorowe i obfite w produkty. W tym roku doceniliśmy także stroje członkiń KGW.
Trzecie miejsce w konkursie na najlepsze stoisko zajęło ex aequo KGW Wytrębowice i KGW Tyliczanki. Na drugiej pozycji uplasowało się KGW Alebabki z Ostaszewa oraz stoisko stowarzyszenia SOWA z Tylic, Pierwsze miejsce zajęło Łysomickie Stowarzyszenie Markus.
W kategorii „strój” trzecie miejsce zdobył Klub Seniora „Szarotka” Z Turzna, a drugie ex aequo KGW z Zakrzewka oraz Gostkowa. Miano najpiękniejszych otrzymały stroje reprezentacji Kamionek Dużych oraz KGW z Turzna.
Po raz pierwszy w gminie Łysomice rozstrzygnięto także konkurs na dożynkowy chleb. Przedstawiciele sołectw wypiekali go według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Warunkiem udziału w plebiscycie było podanie przepisu wykonania. W sumie oceniano 11 chlebów.
Bezsprzecznie wygrał bochen wypieczony przez przedstawicieli sołectwa Różankowo. Tuż za nim był chleb Papowa Toruńskiego, a na trzeciej pozycji znalazł się wypiek z Lulkowa. Wszystkie zostały rozkrojone i rozdane mieszkańcom.
Następnie zaprezentowano wyniki konkursu na najlepszą nalewkę. Pierwsze miejsce zdobył trunek Anety Stopyry, drugie ex aequo Sławomira Zająca oraz Mariusza Penthera, trzecie Ewy Guły i Aleksandry Frankowicz. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia: Annie Charchule i Małgorzacie Balickiej.
Z zaciekawieniem mieszkańcy wysłuchali werdyktu konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.
Każda praca jest charakterystyczna i w każdą mieszkańcy włożyli mnóstwo pracy oraz serca. Komisja oceniała pomysł i wykonanie, a także nawiązanie do tradycji i wykorzystanie naturalnych surowców. Uważam, że każdy wieniec zasługuje na zwycięstwo, jednak konkursem rządzą określone reguły i trzeba było wybrać ten najlepszy.
Komisja konkursowa przyznała trzy miejsca oraz jedno wyróżnienie. To trafiło do sołectwa Zęgwirt.
Trzecie miejsce zdobył wieniec przygotowany przez sołectwo Kamionki Małe. Drugie trafiło do reprezentacji Wytrębowic. Najpiękniejszą dożynkową pracę stworzyli mieszkańcy sołectwa Ostaszewo.
Najwięcej emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursu na witacz. W zwycięskim sołectwie zmodernizowany zostanie półkilometrowy odcinek drogi. Pojawi się na nim nawierzchnia asfaltowa.
- W tym roku komisja doceniła witacz Papowa Toruńskiego, przedstawiający symbol gminy – jelenia . Komisja doceniła fakt, że w konkursie udział wzięły wszystkie sołectwa. Każde otrzymało voucher na kwotę 5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup elementów małej architektury, a także personalizowany stojak na rower.Zwycięzcom gratulował przewodniczący Rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski oraz wójt Piotr Kowal.
Dziękujemy także osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek- pracownikom , mieszkańcom, stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich i Kołom Seniora, a także naszym sponsorom.
O muzyczną oprawę święta plonów zadbały Polskie Kwiaty, oraz muzycy Teatru Buffo i Roma. Gwiazdą zabawy był zespół MIG. Do późnych godzin nocnych mieszkańców zabawiał DJ Jacuch.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt