W dniu 18.05.2018 odbyła się w Łysomicach organizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną konferencja na temat: „Zaburzenia zachowania dzieci, a ryzyko sięgania po środki psychoaktywne” Rodzina z dzieckiem ze spektrum autyzmu: problemy i rozwiązania.
Wśród gości obecni byli: Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz wraz z wizytator Danutą Lauks oraz reprezentant wójta Gminy Łysomice Bożena Stempska, które na wstępie wygłosiły krótkie przemówienia.
Na konferencję licznie przybyli dyrektorzy szkół, biblioteki, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, GOPS-u oraz pedagodzy, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy socjalni, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz praktykanci.
Celem konferencji było: wsparcie środowiska lokalnego w działaniach profilaktycznych na rzecz dziecka z zaburzeniami zachowania ze spektrum autyzmu oraz jego rodziny.
Współorganizatorem konferencji był pełnomocnik wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Magdalena Deczyńska.
Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Dorota Frey podkreśliła, że razem z Magdaleną Deczyńską poszukują tematów ważnych, żywych społecznie, które obejmują obszary ich wspólnych działań.
Tematyka dzieci z zaburzeniami zachowania, a w szczególności ze spektrum autyzmu oraz trudności z jakimi się borykają ich rodziny jest ważna również ze względów profilaktycznych. Zdarza się często, że dzieci, niekiedy ich rodziny będąc obciążone zaburzeniem lub niepełnosprawnością sięgają po środki psychoaktywne.
A oto tematy podjęte przez prelegentów na konferencji:
„Rodzina z dzieckiem ze spektrum autyzmu, problemy i rozwiązania”
(Wisława Korbutt-Sułek)
„Spokojny dorosły” wzmacnianie zasobów dorosłych, aby zmniejszyć ryzyko sięgania po środki psychoaktywne. (Magda Pawlak)
„Jak oswoić smoka”( Marlena Twardo)
Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna dostrzega ważność współpracy z rodziną, dlatego konferencja adresowana była także do rodziców dzieci niepełnosprawnych. W roku 2017/ 2018 jeden z priorytetów Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty brzmi: „Rodzice jako ważny partner funkcjonowania szkoły we wszystkich jej obszarach.”
Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na ważny wymiar komunikacji w relacjach terapeutów z zaburzonymi dziećmi ale także z ich rodzicami oraz rodziców z dziećmi.
Łysomickie Stowarzyszenie Markus dołożyło starań gastronomicznych uatrakcyjniając poczęstunkiem przerwy konferencji.
Konferencja spotkała z pozytywnym przyjęciem zaproszonych gości.
Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Łysomicach serdecznie dziękuje za obecność i aktywny udział wszystkim uczestnikom konferencji.
Przygotowała:
Dorota Frey